Početna strana > Hronika > Diana Dragutinović: Srbija u deficitu 150 milijardi dinara
Hronika

Diana Dragutinović: Srbija u deficitu 150 milijardi dinara

PDF Štampa El. pošta
sreda, 27. oktobar 2010.
Beograd - Srbija će ove godine biti u minusu 150 milijardi dinara, saopštila je ministarka finansija Diana Dragutinović.

Ministarka je uverena da će država, u skladu sa nedavno usvojenim Zakonom o fiskalnoj odgovornosti, postepeno napuštati običaj da troši više nego što zarađuje.

"Sledeće godine smanjuje se deficit za 0,75 posto, dakle idemo ka ozdravljenju”, rekla je Dragutinovićeva.

Deficit od 4,8 odsto BDP određen je rebalansom ovogodišnjeg budžeta, čiji je nacrt pripremljen, ali će stići do Skupštine tek kada ga bude odobrila misija MMF-a, koja je sada u Beogradu.Tim rebalansom će novac, ranije predviđen za druge namene, biti upotrebljen za pokrivanje troškova koji se sada čine urgentniji.U pitanju su pomoć za opštine u Srbiji i za najugroženije građane a, prema rečima predsednice Skupštine Slavice Đukić-Dejanović, veliki deo tih sredstava bi trebalo da ode u poljoprivredu, prvenstveno za podsticanje mlečnog govedarstva.

Guverner NBS: Slabljenje dinara usled neodgovarajuće privredne strukture Srbije

Šoškić: Loša privreda, nema deviza, dinar slabi

Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić izjavio je da je slabljenje dinara prema evru posledica nedovoljnog priliva deviza u zemlju, usled neodgovarajuće privredne strukture Srbije.

"Naša privredna struktura u ovom trenutku, a to je posledica desetogodišnjih tranzicionih promena, nije takva da svojim izvozom može da generiše dovoljan devizni priliv", istakao je Šoškić gostujući na Televiziji B92.

Srbija ima stalni debalans u razmeni sa inostranstvom i platnobilansni deficit iznad devet odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), što je osnovni razlog pritiska na deviznom tržištu, naveo je on i dodao da Srbija nema dovoljno stranih direktnih investicija, a doznake građana iz inostranstva su smanjene.

Ističući da ne postoji tačno određena vrednost dinara koju će NBS braniti jer je njen osnovni cilj održavanje cenovne stabilnosti, guverner je podsetio da centralna banka vodi računa i o stabilnosti finansijskog sistema

NBS, prema Šoškićevim rečima, ne želi suviše veliki rast neizmirenih kredita, odnosno rast neizmirenih obaveza privrede i građana, jer bi to moglo da izazove probleme u bankama i ima "domino efekat" na čitav finansijski sistem.

On je rekao da će stabilnost deviznog kursa dolaziti postepeno uz rast BDP-a, koji bi u budućnosti trebalo da bude zasnovan na rastu izvoza.

Ocenjujući da će prodaja "Telekoma Srbija" eventualno doneti kratkoročnu stabilnost kursa, Šoškić je naveo da "suština nije da prodajemo i da na taj način generišemo prilive već da postanemo zemlja u koju se investira, u kojoj se otvaraju radna mesta i u kojoj se proizvodi nešto da bi se izvozilo".

On nije želeo da prognozira buduće kretanje dinara prema evru, podsetivši da će to zavisiti od odnosa ponude i tražnje na međubankarskom deviznom tržištu, a centralna banka intervenisaće pre svega da otkloni prevelike dnevne nestabilnosti deviznog kursa.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner